Implanty

Implanty w zębach

Implant zębowy to tytanowy substytut utraconego korzenia, który po umieszczeniu go w kości służy jako filar – oparcie dla korony protetycznej uzupełniającej brakujący ząb lub jako stabilizacja dla różnego rodzaju protez zębowych.

Implanty są dobrym i sprawdzonym sposobem uzupełnienia braków zębowych zapewniając mocowanym na nich protezom  najlepszą stabilność. Przywracają utraconą czynność żucia i estetykę uśmiechu przyczyniając się do poprawy zdrowia i samozadowolenia pacjentów. W obecnej chwili przetrwanie wszczepionych implantów szacuje się na ok 95% w okresie do 5 lat.

Założenie implantów jest złożonym procesem który musi być poprzedzony precyzyjnym planowaniem. Gabinet jest wyposażony w wysokiej klasy nowoczesny tomograf komputerowy oraz skaner do pobierania wycisków cyfrowych, co pozwala na planowanie i przeprowadzanie zabiegów implantacji z dużą precyzją za pomocą szablonów chirurgicznych. Zmniejsza to do minimum ryzyko komplikacji zabiegowych i sprawia, że zabieg jest minimalnie inwazyjny.

Czy implanty trzeba wymieniać?

Nie. Wszczepiony implant po zintegrowaniu z kością nie musi być wymieniany.

Czy implant może się nie przyjąć?

 Implanty są wykonane z tytanu i  nie są rozpoznawane przez układ odpornościowy jako ciało obce więc są obojętne dla organizmu.

Czy implant jest drogi?

Leczenie implantami jest rozwiązaniem droższym od konwencjonalnych rodzajów uzupełnień protetycznych jak na przykład mosty czy ruchome protezy. Kosztów leczenia implantami nie da się dokładnie okrelić bez szczegółowego badania i bez analizy kości za pomocą tomografii komputerowej.

Czy zabieg wszczepienia implantów jest bolesny?

Zabieg umieszczenia implantów w kości jest bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Dolegliwości pozabiegowe mogą być łatwy sposób opanowane za pomocą odpowiednich leków przeciwbólowych.

Jakie są przeciwwskazania do implantacji?

Obecnie przeciwwskazań bezwzględnych jest niewiele.Raczej mówimy o zwiększonym ryzyku niepowodzenia w przypadku obecności pewnych chorób jak na przykład cukrzyca, paradontoza  czy nadciśnienie tętnicze. Z miejscowych przeciwwskazań można wymienić deficyt kości czy tkanek miękkich.

Co zrobić gdy brakuje kości do wszczepienia implantu?

Niektóre ubytki kości mogą być odbudowane za pomocą materiałów  zastępczych  w procedurze regeneracji kości.

Jaka jest korzyści z zastosowania implantów?

Niewątpliwą korzyścią  z  założenia  implantów jest możliwość umocowania na nich uzupełnienia protetycznego bez konieczności szlifowania zębów własnych jak to ma miejsce w przypadku mostów protetycznych,  możliwość wykonania nie wyjmowanych z jamy ustnej protez zębowych bądź bardzo dobra stabilizacja protez całkowitych.

A jeśli implant się nie przyjmie?

Badania dowiodły że wskaźnik dezintegracji implantów w okresie siedmioletnim wynosi 3-5%. Mają więc państwo ogromną szansę, że prawidłowo zaplanowany i wszczepiony implant będzie funkcjonował przez lata. Jednak w  przypadku braku integracji implantu, kolejny implant zostanie wprowadzony  bezpłatnie.