Leczenie kanałowe

Leczeniem kanałowym nazywamy leczenie polegające na opracowaniu, dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych, w których istnieje martwa lub zmieniona zapalnie miazga.
W przypadku powtórnego leczenia kanałowego mamy do czynienia z wypełnionym wcześniej kanałem, które to wypełnienie należy usunąć, kanały ponownie opracować i wypełnić. Dlatego powtórne leczenie kanałowe jest zawsze trudniejsze od leczenia pierwotnego.
Leczenie kanałowe jest leczeniem specjalistycznym wymagającym większego nakładu czasu – szczególnie w przypadku zębów wielokorzeniowych i angażującym wiele specjalistycznego sprzętu i wyrafinowanych narzędzi kanałowych. Współcześnie leczenie kanałowe przeprowadzone z użyciem mikroskopu, endometru (narzędzia służącego do elektronicznej weryfikacji długości kanału), aparatu rentgenowskiego , w warunkach izolacji zęba od środowiska jamy ustnej za pomocą koferdamu (elastyczna izolacja) cechuje się wysokim odsetkiem powodzeń na poziomie 80-90%. Leczenie kanałowe nie daje więc całkowitej pewności na przetrwanie zęba, ale jest dla niego dużą szansą na pozostanie w jamie ustnej przez wiele lat.
Trzeba również pamiętać, że szczelne zamknięcie zęba i zabezpieczenie go odpowiednią odbudową (np. inlay ceramiczny czy korona protetyczna) jest równie ważne dla przetrwania zęba jak samo leczenie kanałowe.