Usuwanie zębów mądrości

Potrzeba usuwania zębów mądrości jest związana z rozwojem twarzoczaszki, w wyniku którego na przestrzeni tysięcy lat doszło do zmniejszenia rozmiarów kości szczęk przy zachowanej ilości 16 zębów w łuku zębowym.
Doprowadziło to do deficytu miejsca na prawidłowe ustawienie wyrżniętych trzecich zębów trzonowych zwanych zębami mądrości.
Z tego powodu ich wyrzynanie zazwyczaj jest niepełne i dochodzi wokół nich do bolesnych stanów zapalnych. W takich przypadkach, oraz gdy oczyszczanie tych zębów jest problematyczne albo ze wskazań ortodontycznych zęby takie należy usunąć.
Sam zabieg jest bezbolesny wykonywany w znieczuleniu miejscowym przy zachowaniu ścisłych reguł aseptyki. Do bezpiecznego usunięcia zęba mądrości konieczne jest wykonanie RTG pantomograficznego, rozszerzonego czasami o badanie metodą tomografii komputerowej.
W celu przyspieszenia gojenia rany oraz redukcji dolegliwości pozabiegowych istnieje możliwość wykonania opatrunku z osocza bogatopłytkowego zakładanego do zębodołu po usunięciu zęba, uzyskiwanego z odwirowanej krwi pacjenta.
Usuwać czy nie usuwać?
Jeżeli zęby mądrości miały wystarczająco miejsca do prawidłowego ustawienia w łuku i jest możliwość prawidłowego oczyszczania, oraz w przypadku ich całkowitego zatrzymania głęboko w tkankach przy braku dolegliwości – usuwanie może być zbędne.
W pozostałych przypadkach, kiedy ząb jest tylko częściowo wyrżnięty zalecane jest usunięcie zęba ze względu na możliwe procesy zapalne wokół korony zęba oraz ze względu na możliwość uszkodzenia zęba sąsiedniego.